Çocuklarla Yolculuk
Bu sayfa ADA CAFE ve ADAGELİNCİK tarafından hazırlanmıştır.
ÇOCUKLARLA ve BEBEKLERLE
GÜVENLİ YOLCULUK
Arabanızın periyodik bakımını yaptırdığınızı biliyorum. Ama, uzun yola çıkmadan önce de bir bakım şart. Yağınıza, suyunuza, lastik hava ayarınıza bakın. İhmal edenler genellikle yolda kalırlar. Araba bir de çocuğun bulunması sıkıntınızı arttırır.
Aman bakımı yapılmış bir otomobil ile yola çıkın. Gelelim ufaklıkların araba içindeki durumlarına...
Herşeyden önce bir kere bebeklerin, çocukların bulunduğu yerde asla hava yastığı bulunmamalıdır.
Aslında bu kural sadece bebek ve çocuklar için değil, boyu 140 cm.den kısa olan herkes için geçerlidir.
Bebek koruma sepeti, çocuk koltuğu ve kemer koltuğu hiçbir zaman hava yastığı bulunan yerlerde kullanılmamalıdır. Bebeklerin ve çocukların anatomik yapısı bizimkinden farklıdır: Kafası vücuduna göre daha büyük ve daha ağırdır. Bu da bir çarpışma sırasında kafasının şiddetli bir biçimde ileri geri savrulmasına ve bir yetişkinden daha fazla etkilenmesine sebep olur.sebep olur. Böyle bir durumdan korunmanın en güvenli yolu ufaklığın ters çevrilmiş koltukla yolculuk yapmasıdır. Ters çevrilmiş koltuk şiddetli darbelere karşı çocuğun hassas olan kafasını ve boynunu korur.
0-9 ay arası bebek koruma sepeti kullanılmalıdır. Bebek koruma sepetinin büyüklüğü çocuğunuzun büyüklüğü ile orantılı olmalıdır. Bebek sepet içinde sabit, rahat olmalı ve en önemlisi kafasının tümü korunmalıdır. Bebek sepeti, eğer arabada sadece sürücü varsa, sürücüye yakın bir yerde, yani ön koltukta sepet ters çevrilmiş olarak kullanılmalıdır. İki yetişkin varsa en ideali bir yetişkinin bebekle arka koltukta ve tabi ters çevrilmiş bir sepetle yolculuk yapmasıdır. Sepet ile yolculukta; sepetin kendi kemeri ile bağlanmasına, otomobilin emniyet kemerinin tüm sepeti yerinde sabit tutmasına, bebeğin kafasının dışarı taşmamasına ve tabi bulunduğu yerde hava yastığı bulunmamasına dikkat edilmelidir.
Ufaklık biraz büyüyüp de desteksiz sabit oturmayı becerebildiğinde çocuk araba koltuklarına geçme zamanı gelmiştir. Çocuk yine ters bir biçimde yukarıda anlatıldığı gibi ön veya arka koltuğa monte edilen koltukla yolculuk yapmalıdır. Çocuğun başı koltuktan taştığında veya tavsiye edilen ağırlık sınırlarına ulaşıldığında, artık eşek büyümüş semer küçülmüş demektir. Koltuğu yenilemeniz gerekir.
Yukarıda söylenenlerin hepsini yaptınız ve güvenli bir şekilde yol alıyorsunuz. Ama o ne: Birisi sıkıldı ve zincirlerinden kurtulmak istiyor. Ona yapacağınız en büyük kötülük kemerlerini gevşetmek veya tamamiyle açmaktır. Siz en iyisi bir benzin istasyonunda mola verin, hem siz dinlenin hem de birisi havalansın. Bu herkes için en iyi çözüm.

Güvenli yolculuklar....
ADAHAN OKULA BAŞLADI        ADAHAN NE BEBEK NE DE OKULA GİDİYOR          ADAHAN BEBEKKEN         ARABA TUTMASI

Bilimin Öncüleri / Madam Curie VCD

Çift Yönlü Kanguru / Chicco

Lastik Hava Ölçme Aleti
ANA SAYFA
GELİNCİK ANASAYFA
.
AdaGelincik Şerbeti ve Reçeli...
ADAHAN OKULA BAŞLADI        ADAHAN NE BEBEK NE DE OKULA GİDİYOR          ADAHAN BEBEKKEN         ARABA TUTMASI
BEDAVA E- KİTAP
KIDS HEALTH GUIDE FOR PARENTS
Birth to Age 5
BEDAVA E-KİTAP
TEACHING ENGLISH TO CHILDREN

Dahi Bebek/Sağ Beyin Yaratıcılık VCD