ÇOCUKLARLA YOLCULUK KEYİFLİDİR !
Çocuklarla, bebeklerle yapılan bir araba yolculuğu, onlarla yaşanacak kaliteli bir birliktelik için en uygun fırsatlardan biridir. Adahan'la biz o doğduğundan beri uzun-kısa pek çok kez araba ile yolculuğa çıktık.
Doğal olarak da en çok
İstanbul - Bozcaada arasını yaptık. Adahan genellikle uyumlu bir adamdır; çok sorun çıkarmaz. Ama biz "büyük"lerin bile sıkıntıdan patladığı, bitip tükenmek bilmeyen şehirlerarası yolculuklarda onun da bize ettikleri az değildir hani. Şu anda 9 yaşında. Bebekliğinden itibaren başladığımız araba içi oyun / etkinliklere hala devam etmekteyiz.
Aşağıda hem bizim kendi deneyimlerimizden çıkardığımız hem de eşten dosttan, sağdan soldan derlediğimiz otomobillerde, uzun yolculuklarda sizin de yararlanabileceğinizi düşündüğümüz yolculuk oyunlarını, araba tutması, güvenli yolculuk gibi bilgileri  bulabilirsiniz. Sizin de uyguladığınız yöntemler varsa bize yazın, memnuniyetle sayfaya ekleyelim.
Anne ve / veya babanın bölünmemiş dikkatini üzerinde hissetmek çocuğunuzun mutluluğunu arttıracak, kişilik gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.
Hadi geçin arka koltuğa ve çocuğunuzla oynamaya başlayın !
Oyunları, birbirine geçişler olsa da, 3 grupta topladık:
1- ADAHAN OKULA BAŞLADI
2- ADAHAN NE BEBEK NE DE OKULA GİDİYOR
3-
ADAHAN BEBEKKEN
Adahan molada
Adahan bir molada
1- BÜTÇE YAPALIM, HESABIMIZI BİLELİM
    Yolculuk boyunca harcaması için ona bir miktar
para verin.
Molalarda sakız,
gofret, çikolata, süt veya dergi filan alsın. Ama yolculuk sırasında başka para vermeyeceğinizi söyleyerek parasını idareli kullanmasını sağlayın. Ve parasını bitirince asla ilave para vermeyin.
2- PLAKA TUTMACA
    Arabadaki herkes bir şehrin plakasını tutar. Ona kıyak geçip 34 veya içinden geçtiğiniz ilin plakasını tutmasını önerin. Belirlediğiniz süre içinde en fazla
araba sayan oyunu kazanır. (Tabii yukarıdaki öneri tek çocuklu bir aile için yapılmıştır. Birden fazla çocukla seyahat ediyorsanız Allah kolaylık versin! ) Ona bir kağıt kalem verin, skorları işaretlesin.
3- MARKA TUTMACA
    Herkes bir
otomobil markası tutar. Plaka tutmacanın farklı bir versiyonu. Keyiflidir.
4- RENK TUTMACA
    Herkes bir renk tutar. Kimin tuttuğu renkten fazla araba geçerse oyunu o kazanır. Yalnız bu oyunda çok tehlikeli ve büyük tartışmalara! yol açacak bir durum var: Ya geçen
araba 2 veya daha çok renkliyse !
Hadi gene iyisiniz, bu tartışma sayesinde 10 dakikayı daha kurtardınız.
5- KARAYOLLARI HARİTASI
  
Sizinkinin dışında ayrı bir harita satın alın ve ona hediye edin. Birlikte çıkış noktanızı ve varmayı planladığınız nihai noktayı işaretleyin. Yol boyunca geçtiğiniz şehirleri, kasabaları, ören yerlerini işaretlemesini, yeterince büyükse iki merkez arasındaki mesafeleri ölçmesini öğretin. Çaktırmadan matematik de çalışmış olursunuz.
6- KENDİ HARİTAMIZI KENDİMİZ YAPALIM
    Boş bir kağıda çıkış merkezimizi, kağıdın diğer ucuna varış noktamızı yazalım. Yoldaki merkezleri yazalım, yanlarına ilgimizi çeken özelliklerini; cami, koyun sürüsü, ayçiçeği tarlası,... çizelim. Otelde de boyarız. (Otelde oyalamak da ayrı mevzudur) Bunları biriktirirsek yolculuğumuzu
video kameralardan, fotograf makinalarından daha anlamlı bir biçimde kaydetmiş oluruz.
7- PLAKADAN SÖZCÜK TÜRETMECE
    Önünüzde giden veya sizi geçen
arabaların plakalarındaki harflerden sözcükler türetin. 34HBG 001 'den mesela "Hadi Bozcaada'ya Gidelim" "Her Bebek Güzeldir" "Hep Böyle Gülelim" türetilebilir.

          
ADAHAN OKULA BAŞLADI
Çocuklarla Yolculuk Keyiflidir !
Bu sayfa AdaCafe ve AdaGelincik tarafından hazırlanmıştır.
8- BİRAZ DA MİTOLOJİ
   
Yol üzerindeki ören yerleri ve mitolojik öyküleri üzerine konuşmak da Adahan'ın sevdiği yol etkinliklerinden biri. Ona bildiği mitolojik kahramanları sorun, öykülerini anlatın veya biliyorsa o anlatsın. Bildiği veya görmek istediği antik şehirler var mı, bir yoklayın.
9- GÜLELİM, EĞLENELİM
    Fıkra anlatalım. Özellikle neşeli bulmacalardan pek hoşlanıyorlar. Meşhur
fil serisi epey vakit geçiriyor. Bu konuda birçok kitap var hoşlandıkları.
10- SCRABBLE OYNAYALIM
      Sözel yeteneklerini geliştirmek için en güzel oyunlardan biri
scrabble. Hele bizimki gibi sürekli scrabble oynanan bir mekanda yaşıyorsa ister istemez ilgi duyuyorlarbu oyuna. Hem yolculuk için hem de çocuklar için tasarlanmış modelleri var. Boggle da sevilen oyunlardan. Ama gürültülü olabiliyor.
11- İSİM - ŞEHİR OYUNU
      Fazla anlatmaya gerek yok. Yolculuktaki en keyifli oyunlardan biri. Ayrıca söylenen sözcüğün son harfiyle başlatıp yeni yeni oyunlar da uydurabilirsiniz: Al
i, İsmail, Leyla, Ahmet,...gibi.
12- ŞARKI SÖYLEME
      İsteyin, size okulda öğrendiği şarkılardan bir konser versin.
13- GÜNLÜK TUTMA
      Biz henüz beceremedik günlük tutturmayı. Yolculukta gördüklerini, yaşadıklarını yazması için özendirin. Ona güzel bir defter ve sadece günlük tutarken kullanması için güzel bir kalem alın. Her türlü numarayı deneyin bu güzel alışkanlığı kazanması için.
14- KOLLEKSİYON YAPALIM
      Uygun her yerden minik bir eşya alalım. Anahtarlık, kartpostal,...gibi her yerde kolaylıkla bulunabilen bir eşya olsun bu. Ona kolleksiyonculuğun güzel yönlerini anlatalım.
15- ÖYKÜ TAMAMLAMACA
      Anne bir öykü anlatmaya başlar. Kritik bir yerde keserek (öykünün devam edebileceği çeşitli seçeneklerin bulunduğu bir yerde) ufaklığın öyküyü tamamlamasını ister.
16- BİRAZ DA SPOR
      Molalarda biraz da hareket edelim canım, sıkıldık hep otur, hep otur. Arabanızda top, frizbi,...gibi hoşlanacağı şeyler bulundurun. Hareket onların hem neşelerini yerine getirir, hem de yorularak güzel bir uyku çekmelerini. Siz de bu arada kafanızı dinlersiniz.
17- BENZİNE YİNE ZAM MI GELDİ OYUNU
      Yolda çaktırmadan matematik çalışmanın bir yolu daha:
Alınan benzinler not edilir TL ve litre olarak. Bir depo benzinle kaç km gidilir? Bir depo kaç litredir? Varacağımız yere kadar kaç litre benzin ve kaç lira harcarız? Benzine yüzde on zam gelirse kaç lira fazladan öderiz? Alın size bir sürü problem.
18- WHAT IS THIS OYUNU
      Bu da ingilizce dersi aslında. Yolda gördüğümüz nesnelerin
ingilizcelerini öğrenme, tekrarlama esasına dayanır. Nedense genellikle sıkıcı gelir, ya da biz iyi bir biçimde oyunlaştıramadık.
19- İMLA OYUNU
      Söylenmesi, yazılması zor sözcükler bularak ondan harfleri sıralamasını isteyin. (jaluzi,çağdaş,ağıl,arkeoloji,...)Neşeli bir oyundur. Bu oyundan "şemsipaşapasajındadudağıbüzüşesiceler" oyununa da geçiş yapabilirsiniz.
20- KOMİK ŞEHİRLER OYUNU
      Yol boyunca geçtiğiniz abuk sabuk isimli yerleri not edin, onlardan bir sürü var. Daha sonra bunları hatırlayın, gülün. Ayrıca bileşik isimli şehirler (Çanakkale, Kırıkkale,...), içinde renk olan şehirler (Aksaray, Karaman,....) bulmaca oyunu da oynayabilirsiniz. Ona verdiğiniz
haritasından kopya çekmesine izin verin !
21- EŞYA BULMACA
      On soruda tutulan eşya bulunmaya çalışılır. Cevapları sadece evet - hayır olacak şekilde sorular sorulur.
22- MÜZİK MÜZİK MÜZİK
      Çocuğunuza walkman veya
discman alın. Yol boyunca nasıl oyalandığına hayret edeceksiniz. Ayrıca o sızdığında siz de dinlersiniz.
23- PLAKA TOMBALA
      Herkes 3 tane 2 basamaklı sayı seçer.. Yoldan geçen
arabaların plakalarına bakarak çıkanlar işaretlenir. Önce bitiren kazanır. Ödüllü olursa tadından yenmez.
24- PİKNİK YAPALIM
      Bir çeşme kenarında, bir
benzinci de mola verip elinizi, yüzünüzü yıkayın, sandviç, ıvır zıvır yiyin. İştahına şaşıracaksınız. Arkasından güzel bir uyku...
25- TAŞ-KAĞIT-MAKAS OYUNU
      Ben bunları yazarken Adahan da bir yandan okuyor. Beni uyardı:" Taş-makas-kağıt oyununu yazmamışsın baba."En sevdiği yolculuk oyunlarındandır. Siz bilmiyor musunuz? Elinizi yumruk yapın: bu taşır. Avucunuzu açın: bu kağıt. Makas gibi V yapın iki parmağınızla: bu da makas. Şimdi 1,2,3 deyip aynı anda ikiniz de bu üç hareketten birini yapın. Makas kağıdı keser,taş makası ezer, kağıt taşı örter. Kolay gelsin !'
26- GAMEBOY
     
Gameboyları da unutmayacakmışım. Ben unutsam bile o unutmaz.
    
*ADAHAN NE BEBEK NE DE OKULA GİDİYOR
*ADAHAN BEBEKKEN
*ARABA TUTMASI
*GÜVENLİ YOLCULUK
IDéEFIXE Satış Ortağı
OPET Yeşil Yol Projesi
ANA SAYFA
GELİNCİK ANASAYFA
AdaGelincik Şerbeti ve Reçeli...
Ayla Çınaroğlu
Ayla Çınaroğlu
KENDİNİZE BU SAYFALARDA BİR YER EDİNMEK İSTİYORSANIZ
BİZE YAZIN
KENDİNİZE BU SAYFALARDA BİR YER EDİNMEK İSTİYORSANIZ
BİZE YAZIN
*ADAHAN NE BEBEK NE DE OKULA GİDİYOR        *ADAHAN BEBEKKEN       *ARABA TUTMASI       *GÜVENLİ YOLCULUK
KENDİNİZE BU SAYFALARDA BİR YER EDİNMEK İSTİYORSANIZ
BİZE YAZIN
T Ü R K İ Y E ' N İ N
A V U K A T L A R I
BEDAVA E- KİTAP
KIDS HEALTH GUIDE FOR PARENTS
EkleBunu Sosyal Paylaşım Butonu
Ayla Çınaroğlu