ÇOCUKLARLA YOLCULUK KEYİFLİDİR !
Bu sayfa AdaCafe ve AdaGelincik / Bozcaada tarafından hazırlanmıştır.
2- ADAHAN NE BEBEK, NE DE OKULA GİDİYOR
Okul öncesi dönem bebeklikten de okul çağından da zor bir dönem: Kıpır kıpırdırlar, laf anlamazlar, çabuk sıkılırlar, sürekli birşeyler isterler. Bu dönemde unutulmaması gereken en önemli şey hiç olmazsa 2-3 saatte bir mola vererek onları dışarı çıkarıp hava almalarını, hareket etmelerini sağlamaktır. Bazı araba çocuk koltukları çok rahat dizayn edilmesine rağmen onlar biraz da hava alıp koşturmak isterler. Sık sık mola vermek en iyisi. Aşağıda onları yol boyunca meşgul edecek, bir şeyler öğretecek öneriler var.
1- BİLETÇİ GELDİ OYUNU
    Gideceğiniz mesafeyi önceden hesaplayın ve ona gerekli sayıda bilet verin. Örneğin, İstanbul'dan Bozcaada'ya yolculuk yaklaşık 410km. Her 50 km.de veya yarım saatte ondan bir bilet isteyin. Biletlerin üzerine kocaman bilet numaraları yazın: 1-2-3-4-5...Böylece sayıları da öğrenecektir. Bilet verdikçe yolun azaldığını görecek, finişe ne kadar kaldığını tahmin edecektir. Bu linki
tıklayarak yolda kullanabileceğiniz biletlerinizi yazdırabilirsiniz. 10 numaralı bileti getiren küçük dostumuz  Ada Cafe'den bir porsiyon brownie kazanır.
2- BEN KİMİM OYUNU
    Bir hayvan sesi çıkarın ve çocuğunuz bunun hangi hayvana ait olduğunu tahmin etsin. Bir süre sonra rolleri değişin. "Ali Baba'nın bir çiftliği var" şarkısını söyleyin. Zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. En sevilen oyunlardandır.
3- ŞARKI SÖYLEYELİM
    Yukarıdaki oyundan, hazır gaza gelmişken hemen bu oyuna geçerek çocuğunuzun bildiği şarkıları söyleyebilirsiniz. Ardından da yeni şarkılar öğretebilirsiniz. Şoföre Allah kolaylık versin...

4- HAVADA BULUT OYUNU
    Bulutlu günlerde yolculuk yaparken, değişik biçimli bulutlar seçerek bunların neye benzediklerine dair fikir yürütün. İlle biri koyuna benzer nedense...
5- HAYVAN BULMACA
    Bir hayvan tutun. Hayvanın özelliklerini birer birer sayın. Kaçıncı kerede bulduğunu not edin. En çabuk bulduğu hayvanla ilgili bir öykü anlatın. Biliyorsa o anlatsın.
6- KOMİK SESLER OYUNU
    Yolda sık görebileceğiniz şeyler için birer ses seçin: Yeşil araba için; bipbipbip, kamyon için; datdatdat, çam ağacı için; çipçipçip, tavuk için gıtgıtgıt gibi. Yaşa göre oyunu zorlaştırıp kolaylaştırmak elinizde. Önce görüp komik sesi çıkaran kazanır.
7- RENGARENK OYUN
    Bir renk seçin. Bu rengin ona çağrıştırdığı, yaşına göre 2 -5 -10 obje söylesin.
8- YEMEK FASLI
    Yemeği de yolculuklarda oyuna dönüştürün. Koltuğuna bir yemek masası monte edin. Üzerinde hem yemek yesin hem de oyun oynasın.
9- YAP-BOZ
    Yap-bozlar, puzzlelar Adahan'ın en sevdiği yolculuk oyunlarındandı. Siz de deneyin.
10- TRAFİK TOMBALA
      Tombala kartelalarına yolda karşılaşacağınız objeleri çizin. Çıkanları işaretleyin. Önce bitiren kazanır. Sizin için hazırladığımız örnek
kartelalar için tıklayın.
Bu dönemin çocukları büyüdükçe okul çağı çocuklarının oyunlarından bazılarını da oynayabilirler. Seçim ve yaşa göre uyarlamak size kalmış.
*ADAHAN OKULA BAŞLADI          *ADAHAN BEBEKKEN          *ARABA TUTMASI       *GÜVENLİ YOLCULUK

Puzzle 30 Parça

Puzzle 60 Parça

Puzzle 180 Parça

Eksik Alfabe/ Süreyya Berfe

Okulöncesi Fen Doğa Mat/ Prof.E.Ömeroğlu

Alfabe/ Çetin Altan

Okul Öncesi Zeka Oyunları
ANA SAYFA
GELİNCİK ANASAYFA
.
AdaGelincik Şerbeti ve Reçeli...
IDéEFIXE Satış Ortağı
Ayla Çınaroğlu
Ayla Çınaroğlu
KENDİNİZE BU SAYFALARDA BİR YER EDİNMEK İSTİYORSANIZ
BİZE YAZIN
*ADAHAN OKULA BAŞLADI    
    
*ADAHAN BEBEKKEN      
  
*ARABA TUTMASI    
 
*GÜVENLİ YOLCULUK
KENDİNİZE BU SAYFALARDA BİR YER EDİNMEK İSTİYORSANIZ
BİZE YAZIN
IDéEFIXE Satış Ortağı
BEDAVA E- KİTAP
KIDS HEALTH GUIDE FOR PARENTS
Birth to Age 5
BEDAVA E- KİTAP
TEACHING ENGLISH TO CHILDREN