HİNDİBA, Kimileri yanlış olarak "radika" da der. Radika ayrı bir bitkidir.
Taze Fasulye-AdaCafe
Rezeneli Omlet AdaCafe
Gelincik....papaver roheas
ADA CAFE 'DE NE YENİR
NE İÇİLİR
ADACAFE
ADACAFE
GELİNCİK ŞERBETİ: Bulunduğumuz bölgede Mayıs ayında sadece 15-20 günlük süre içinde üretilebilen  özel bir içecek. Çünkü biliyorsunuz, gelincik çiçeği hem narin hem de mevsimi hemen geçiveriyor. Gelincik şerbeti AdaCafe 'nin özel  ve Bozcaada 'ya armağan ettiği bir içeçeği. Gelincik çiçeğinin kırmızı taçyaprakları
tek tek ayıklanıyor; evet tek tek yaprağın alt bölümündeki siyah bölgeler kesiliyor. Bu nedenle emeği çok fazla bir iş.
Gelincik topladığımız zaman, eş-dost-müşteri kimi yakalarsak katılıyor ayıklama partisine. Kazara tatilinizi gelincik mevsiminde yaparsanız, belki siz bile ayıkladığınız gelincik lerin şerbetini içebilirsiniz. Ayıklanan bu yapraklar bir süre, yaklaşık bir hafta kadar, su ile dolu bir cam kavanozda bekletiliyor. Daha sonra gelincik posaları atılarak, şeker, limon, ve limontuzu ile konsantre şerbet hale getiriliyor. Soğuk su ve buz ile servis yapılıyor.

GELİNCİK ŞERBET Lİ MUHALLEBİ: Fazla detaya girmenin alemi yok. Adından belli: Nefis bir sütlü tatlı.

HİNDİBA SALATASI: Hindiba kış aylarının yabani bir bitkisidir. Tüm Ege Bölgesi'nde bol miktarda mevcuttur. Henüz kartlamamışken, ıspanak büyüklüğündeyken toplanır. Bol su ile yıkandıktan sonra kaynar suda haşlanır. Acımtrak bir tadı olan hindiba zeytinyağı, limon ve tuz ile salata olarak hazırlanır. Bize ve bir çok konuğumuza göre harika bir içki mezesidir.

DENİZ BÖRÜLCESİ: Deniz kıyısında yetişir. Tuzlu-ekşi gibi tatları bünyesinde barındıran hem de tanımlayamadığımız aromatik bir tadı vardır. Kaynar suda haşlanır. Limon ve zeytinyağı eklenerek salatası yapılır. İstenirse yoğurt veya sarmısakla da servis yapılabilir.

ADA BÖREK: Isırgan, gelincik gibi doğal otlarla soğan kavrularak ve muhtelif baharatlar eklenerek börek içi hazırlanır. Bunlar, karabiber, kimyon,  tuz... Bu içe keçi peyniri ilave edilir ve krep hamuruyla hazırlanarak kızartılır.

AHTAPOT MÜCVER: Maydanoz, dereotu, karabiber, yumurta un ve kabak yerine ahtapotla hazırlanmış mücver. Nefis bir lezzet.
SWiSH Movie - as1.swi - www.swishzone.com
.
GERİDÖN
Search this site powered by FreeFind
SWiSH Movie - adagelincikurun1.swi - www.swishzone.com