SWiSH Movie - uzumkale.swi - www.swishzone.com
ADATURİZM
BOZCAADA
ISLOMANIA
İLETİŞİM
Kiralama
Ada Cafe
Bizkimiz
Rezervasyon
Hediyelik Eşya
bOZCAADA ....
ADA CAFE mevcut 10 adet dağ bisikletini
kiralayarak konukların Ada'yı daha
yakından tanımasına yardımcı olmaktadır.
Diye yazmıştık...
Bozcaada'da artık sadece bu işi yapan 2 işletme var. 14 yıl süren görevimizi tamamlayarak bayrağı dostlarımıza devrettik. Bisiklet ile ilgili işletme detaylarını en kısa zamanda ekleyeceğiz.
Balık tutmaktan hoşlanan konuklarımıza
tekne ve kaptan bulunmasını sağlar.
Gruplar için minibüs sağlanarak, Ada turu
ve rehberlik hizmeti verir.
Kiralama--ADA CAFE
SWiSH Movie - as1.swi - www.swishzone.com
BOZCAADA VE BİSİKLET
.Bozcaada bisiklet turları için en uygun yerlerden biri: Zor ve kolay parkurlar var,trafik son derece az, ortam güvenli ve keşfetme duygusunu tahrik ediyor. Ada'ya gezmeye gittiğimiz dönemlerde beni rahatsız edenlerin başında bisikletsizlik geliyordu. Değil kiralayacak bisiklet eşten dosttan ödünç alacak bisiklet bile neredeyse yoktu. Bozcaada'ya yerleştiğimizde yaptığımız ilk işlerden biri 10 adet Bianchi marka dağ bisikleti alıp bisiklet kiralama hizmeti vermek oldu. Hoyrat kullanıcıların sayısı oldukça fazla da olsa, bisiklet sayesinde bir çok dostluklar kurduk. Bozcaada gibi yedek parça, bakım ve onarım işlerinin tamamiyle dışarıya ve zamana bağımlı olduğu bir yerde sürekli bakım sağlamak, daha doğrusu sağlayamamak bizi hep rahatsız edegelmiş, tüm faaliyetlerimiz içinde bizi en çok zorlayan konu olmuştur. Allahtan dostlarımız ve Çanakkale Bianchi Servisi Varol Bisiklet 'ten Murat Varol bizi zaman zaman yoklayarak eksikliklerimizi gideriyor.
Bozcaada Haritası
Bianchi "ya Bisiklet ya Bianchi"
Haritayı daha büyük görmek ve basmak için tıklayın
Bisiklet kiralama işinde geçtiğimiz 11 sezon boyunca bazı girişimciler açtığımız yoldan giderek kısa süre bize eşlik ettiler. Fakat en sebatkar olan  bir sezon sonunda bu işten vazgeçti. Ticari kazanç yeterli değildi. Halbuki bunu bir iş olarak değil, Bozcaada'ya bir hizmet olarak görmek, Bozcaada'da bisiklet kullanımının yaygınlaşmasını sağlamak olarak görmek gerekiyordu.  2004 yılında Bozcaada'ya yerleşen Haluk dostumuz ise bu işte daha kalıcı olacağının sinyallerini verdi. Umarım  Bozcaada'da bir gün ta başlangıçtan beri hedefimiz olan bir Bozcaada Bisiklet Şenliği düzenleriz.
DİKKAT, DUVARA ÇARPMAYIN !
Bozcaada'da bisiklet kiralayanlar genellkle büyük kentte yaşayan ve düzenli olarak bisiklete binmeyen konuklarımız. Onlara yola çıkmadan önce bazı önerilerimiz olsa da, kaçınılmaz olarak gün sonu pestil gibi dönüyorlar Ada Cafe'ye. "Duvara çarpmamaları" için (belirtileri: bulantı,üşüme,baş dönmesi,görme bozukluğu) yanlarına su, çikolata, bisküvi, meyve almalarını, küçük molalar vermelerini öneriyoruz. Bozcaada çevresinde turlarken mal ve hizmet alacakları yerler o kadar az ki!
Bisiklete antrenmansız binip, bir de kendimizle yarışmaya kalkarsak, kaslarda kısa sürede laktik asit birikir ve kas dokusunun oksijenlenmesi azalır. Laktik asit dokudan kan dolaşımı ile atılıncaya kadar kendimizi yorgun hissederiz, hatta bacaklarımıza kramplar girebilir.
BOZCAADA YOLLARI....
Şimdi büyük boy haritaya tıklayarak yeni  pencerede bir yandan da yolu izleyerek turumuza çıkalım: En kolay parkur Bozcaada - Tuzburnu yoludur. Tuzburnu Feneri'ne  yaklaşık 5kmdir ve genellikle düz ve insanı zorlamayan bir
yoldur. Yazın yol boyu açık işletmeler bulunur. Gidiş geliş 10 kmdir ve bin yıldır bisiklet kulanmayıp çocukluk anılarını canlandırmaya çalışanlar için, denize girme ve az da olsa ikmal imkanı tanıdığından önerilir. Devam etme isteğine gem vuramayanlar için bir sonraki nokta Mermerburnu'dur. Ada'nın en güzel yerlerinden biridir ve inişli çıkışlı bir 4-5 km daha yapmanız gerekir. Burada
Akvaryum Pansiyon imkanlarından yararlanabilirsiniz ve belki o ortamı görünce orada kalmaya karar verebilirsiniz.
Mermerburnu'ndan, ki buraya yanlış olarak Akvaryum Koyu'da denmektedir, Ayazma'ya kadar 11-12 km bisikletiniz, varsa yol arkadaşınız ve doğayla başbaşasınız. Birçok bakir koy göreceksiniz. Yoruldukça denize girip serinleyin. Ayana Koyu'na gelmeden tam tepede mola verin va aşağıya bakın: İşte orası akvaryumdur! Mermerburnu - Ayana 6,5 km , Ayana - Ayazma 4,5 kmdir. Tam "Ayazma'ya geldim !" dediğinizde yolun bittiğini, toprak bir yolun sizi deniz kenarından alıp tepelere doğru yönlendirdiğini göreceksiniz. İtibar etmeyin. Kapalı yoldan gerektiğinde bisikletinizi taşıyarak devam edin: İşte Ayazma ! Dinlenin, yiyin, için. Ayazma kalabalık geldiyse Sulubahçe üzerinden Habbele'ye devam edin (2km), orada mola verin.
Habbele'den geri dönüş başlıyor. Ama oraya kadar glmişken Türkiye'nin en büyük Rüzgar Enerji Santralını ve Ponante Feneri'ni ziyaret edebilir ve oradan da orman ve
bağların içinden geri dönebilirsiniz. Habbele - Bozcaada 7,5 km, Habbele - Ponante - Bozcaada 12-13 kmdir. Bu tam Ada turunu bir çok dostumuz bir günde tamamlıyor. Bu arada sorulacağını biliyorum: bir günlük bisiklet kira bedeli 15milyon liradır. Ayrıca Bozcaada - Ayazma (6,5km - Ayazma'ya inerken dikkat ! Dik bir iniş ve sert bir viraj bir arada...) ve Bozcaada - Ponante (10km) gibi daha küçük eteplar da seçilebilir tabii. Tamamiyle sizin performansınıza bağlı.
Bozcaada ve bisiklet iyi bir ikili. Keyfini çıkarın !
Bozcaada'da Hava Durumu