ADATURİZM        BOZCAADA          ISLOMANIA         İLETİŞİM
Nedir Edebiyatta Ada Şarap ve Ada   Sürdürülebilir Turizm   Fotograflar     Linkler    Mitoloji   Gelincik İslomanyaklar
ISLOMANIA NEDİR ?
Islomania kavramı ilk olarak bir ingiliz yazarı olan Lawrence Durrell'in "Reflections on a Marine
Venus" kitabında kullanılır. Daha sonra da diğer islomanyaklar arasında yayılır. Durrell kitabında islomaniayı  şöyle anlatır: " Gideon'un karalama defterleri arasında bir gün, daha tıp bilimine geçmemiş hastalıkların bir listesini bulmuştum, bunlar arasında çok seyrek rastlanan ama tanınmadığı da ileri sürülemeyecek bir ruh hastalığının adı olarak "Islomania" sözcüğü de göze çarpıyordu. Bunu açıklamak için Gideon, adalarda her nasılsa karşı konmaz bir çekicilik bulan insanların olduğunu söylerdi hep. Bir adada, denizle çevrili küçük bir dünyada olduklarını bilmek bile, böylelerinin içini sözle anlatılmaz bir esrimeyle dolduruverir. Bu doğuştan ada-tutkunları, derdi Gideon, doğrudan doğruya Atlantislilerin soyundandırlar, ada yaşamına bilinçaltlarında süren özlem, yitik Atlantis ülkesine yönelmiştir."
Kısaca biz manyağız; islomanyağız. Islomania sayfalarında Bozcaada'nın, ada kavramının şeyini çıkaracağız. Siz de bir
islomanyaksanız veya islomanyaklara sempati duyuyorsanız, bu sayfaların gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.
Bir ada ortamı ne sunar da insana, insanlar bundan vazgeçemez olur? Ada dışarıya kapanmışlıktır, kendiyle sınırlanmışlıktır, zaman durdurulmuşur. Yani dışarının, dış dünyanın karşıtıdır. Dışarıdan içeriye, içeriden dışarıya giriş-çıkış güçtür.Dişarıdan ayrılmıştır.
DEVAMI YAKINDA.......
Yukarıdaki yazı yoğun olarak Akşit Göktürk'ün "Ada" adlı kitabından esinlenerek yazılmıştır.
SWiSH Movie - as1.swi - www.swishzone.com
Bozcaada 'da Havadurumu
Subscribe to turkcescrabbletoplulugu
Powered by groups.yahoo.com

ADA / Akşit Göktürk