Çocuklarla Yolculuk
ARABA  TUTMASI
Bazı çocukları - büyükleri de - araba tutar. Bu da bütün yolculuğun tadını kaçırır. Araba tutmasının ana sebebi göz ve iç kulak arasındaki araba hareketinden kaynaklanan uyumsuzluktur. İç kulak hareketi algılar, ama araba içine bakan göz algılamaz. Sonuçta da önce baş döner, mide bulanır, sonra malum son.
Araba tutmasını önleyebilir miyiz ? Evet, çok basit ve işe yarayan bir kaç yöntemle araba tutması belasını bertaraf edebiliriz. İşte yöntemler:
1- Çocuğunuza araba dışındaki uzak bir nesneyi gösterin ve oraya odaklanmasını sağlayın. Adahan'ı oyalamakta kullandığımız
plaka tutmaca, renk tutmaca gibi araba dışıyla ilgili oyunları oynayın. Araba tutan çocuğunuz varsa araba içi oyunlarına (harita,boyama,kitap...) itibar etmeyin. Koltuğunu onun dışarıyı görebileceği şekilde konumlandırın.
2- Gidiş yönünün tersine oturmak araba tutmasını körükler. Bundan kaçının.
3- Pencereyi açarak içeri temiz hava girmesini sağlayın. Sigara içmeyin ve ağır kokulu yiyecekler bulundurmayın.
4- Belki bir
krakeri tırtıklamak onu hem oyalar, hem de midesini düzenler. Boş bir mide her zaman en iyi çözüm değildir. Yolculukta ve yola çıkmadan önce sindirimi zor yiyecekler vermeyin.
5- Arabayı sert kullanmayın, virajlara yavaş girin, frenleriniz yumuşak olsun.
6- Sık sık
mola vererek onun havalanmasını, hareket etmesini sağlayın. Daha önce bahsettiğimiz molalarda top ve frizbi oynamak ona iyi gelecektir.
7- Doktoruna danışarak tutmaya karşı ilaçlardan da kullanabilirsiniz. Ama önce yukarıda anlatılanları deneyin. Büyük ihtimalle ilaca gerek kalmadığını göreceksiniz.
8-
Ekşi sözlükte araba tutması maddesine bakarak neşenizi bulun.
*ADAHAN OKULA BAŞLADI       *ADAHAN NE BEBEK NE DE OKULA GİDİYOR       -ADAHAN BEBEKKEN         *GÜVENLİ YOLCULUK
Bu sayfa AdaCafe ve AdaGelincik / Bozcaada tarafından hazırlanmıştır.
IDéEFIXE Satış Ortağı
ANA SAYFA
GELİNCİK ANASAYFA
.
AdaGelincik Şerbeti ve Reçeli....
*ADAHAN OKULA BAŞLADI       *ADAHAN NE BEBEK NE DE OKULA GİDİYOR       -ADAHAN BEBEKKEN         *GÜVENLİ YOLCULUK
IDéEFIXE Satış Ortağı