Bozcaada'dan Assos'a / Assos'tan Bozcaada'ya
Ada Cafe'deki büyük Kuzeyege haritası karşısına geçip en çok sorduğunuz sorulardan biri de BOZCAADA-ASSOS yolu.
Hangi yol daha kısadır, hangi yol üzerinde daha ilginç yerler görebiliriz, genel ulaşım hangi yolu seçersek daha uygundur,....?
İşte cevapları:
Bozcaada'dan Assos'a giderken veya Assos'tan Bozcaada^ya gelirken iki farklı yol izleyebilirsiniz:

1- Geyikli - Ezine - Ayvacık - Assos
Bu yol toplam .....kmdir ve sabah vapuruyla arabanızla yola çıktığınızda sabah 10 gibi
Behramkale - Assos'a ulaşabilirsiniz. Arabanız yoksa bu yol daha zahmetsizdir ve iskeleden Ezine minibüsüne binerek kendinizi Ezine otogarına atmanız yeterlidir. Oradan Ayvacık ve Assos'a ulaşmanız çok vaktinizi almayacaktır.
Ama yol üzerinde sizi eğer gününü yakalamışsanız, Ayvacık pazarından başka pek de ilginç bir olay beklemiyor. Eğer ilçe pazarı kurulmuşsa, pazarı ziyaret edin ve yerel dokumalardan ille beğendikleriniz vardır, satın alın.

2- Geyikli - Odunluk - Dalyan - Kestanbol Kaplıcası - Kösedere - Apollon Smintheon
( Gülpınar) - (Babakale) - Koyunevi - Assos

Bu yol gezmeyi sevenlerin yoludur. Vaktiniz var ve ille Assos'ta gecelemeyebilirim diyorsanız
bu yolu seçin.
Bu yolu seçin çünkü karşınıza Bozcaada ile de ilişkilendirebileceğiniz ve herkesin de pek bilmediği bir coğrafya çıkacak.
Bu yolu seçin çünkü belki de geceyi zaten bildiğiniz veya karşınıza ne çıkacağını bildiğiniz Assos'ta geçirmektense alternatif bir yerde geceleme keyfini yaşayabilirsiniz.
Maksat gezi ise
bu yolu seçin. Maksat Assos'a gitmek ise sizi birinci alternatife alalım.
Aşağıdaki haritadan da yararlanarak yola çıkalım:
İlk durağınız
Odunluk İskelesi. Odunluk biz Adalılar için çok özel bir önem taşır. Yeni iskele yapılıncaya kadar Bozcaada'nın anakara olan bağlantısı bu iskele ile sağlanırdı. Önceleri Yakar Kaptan, Osman Kaptan, Ümran Kaptan ve adlarını sayamadığım diğerleri ile, daha sonra ise 12 Eylül'ün Ada'ya armağanı Normandiya Çıkarmasına katılmış tarihi  Ezine ve Arıburnu adlı çıkarma gemileri ile. Binmek için biraz cesur olmalıydınız. Genellikle biri hep bozuk olurdu ve diğeri de bozulmak üzere...
Odunluk geçilince
Dalyan diye küçük bir yerleşmeye girebilirsiniz, karnınız aç ise balık yiyebilirsiniz. Dalyanı geçtikten bir kaç km sonra yolun sol tarafına bakın: Alexandria Troas'ı göreceksiniz. Kazı, bakım, rehabilitasyon vs. yapılmadığı için otlar, çalılıklar ve ağaçlar arasında kaybolmuş bir antik kent göreceksiniz. Mola vermeye, bacaklarınızdaki birkaç çiziğe rağmen keşfe ve fotoğraf çekmeye değecektir.
Kaplıcalarla ilgili iseniz
Kestanbol Kaplıcası'na bir uğrayabilirsiniz. Orada sizinle ilgilenecek ve bilgi bombardımanına tutacak birileri hep hazır ve sizi beklemekte.
Alexandria Troas'dan sonraki ören yerine ulaşmak için
Kösedere ve Tuzla'yı geçmeniz gerekiyor. Kösedere deyip de geçmeyin. Türkiye'nin en lezzetli domatesleri burada yetişir ve Ada'daki yediğiniz salatalardan bazılarını pek sevmişseniz biliniz ki o salata Kösedere domatesleri ile yapılmıştır...
( Tuzla'dan bir yol dağa doğru ayrılır. Eğer gerçek bir gezginseniz Tamıs yolu denen bu yola sapın ve bir çok dağ köyünü ziyaret edin. Karşılaşacaklarınız sürpriz olsun...)
Ve geldik
Apollon Smintheus'a. Gülpınar'ın içindedir. Aman geçip gitmeyin; din kardeşiyizdir: Tenedos'lular ile aynı külte, aynı inanca aittirler. Fareleri severiz ! ( smintheus fare demek) Apollon bir çok gücü ve Troya savaşlarında Troya yanlısı olması yanısıra, farelere hükmetmekle de bilinir. Ve bu yönünü yücelten bir tapınak ile karşılaşacaksınız Gülpınar'da. Benzeri bir tapınağın Bozcaada'da yapılmış olması da pek olasıdır. Bu tapınağı ilginç kılan diğer bir özellik ise kabartmalarında Homeros babanın İlyada'sının anlatıldığı dünyadaki tek tapınak olması.
Gülpınar'ı az geçince isterseniz
Babakale'ye doğru isterseniz Assos'a doğru dümen kırabilirsiniz. Ama bu kadar yakınlaşmışken Babakale'ye uğrayıp bir balık yemek isteyebilrsiniz.
Sonra Assos'ta, Behramkale'de ne isterseniz yapın.
Bizim bölgemizden çıktınız artık....

Şunu da yazmaktan kendimi alamadım: Yıllar içinde tanıştığımız bir çok dostumuz nedense Assos'a gittikten sonra aynı gün içinde Ada'ya geri dönerler.
Bozcaada Assos
Bu haritayı pek sevmedim, eksik ve eski. En kısa zamanda değiştireceğim.
Yer isimlerinin yanındaki dünya ikonlarına tıklayarak da haritalara ulaşabilirsiniz)
ULAŞIM - Genel
.
Gelincik Şerbeti
GÜNCEL
FERİBOT
TARİFESİ
Gelincik Reçeli
AdaCafe - Bozcaada
BİLET
REZERVASYONU
NE DEMEKTİR?
TIKLAYIN...!
Ezine
Ada Cafe Basında
ADA CAFE BASINDA
BOZCAADA
SÖZLÜĞÜ
Bozcaada'dan Gökçeada'ya Nasıl Giderim?